Logo Psoni

Zespół „Remont Pomp”

Zespół Remont Pomp działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Gdańsku od 2004 roku. Grają w nim uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wolontariusze europejskiego programu EVS oraz muzycy współpracujący ze stowarzyszeniem. Główną inspiracją dla zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Zarówno dobór instrumentów jak i granych rytmów nawiązuje do muzyki z tego kontynentu. Od jakiegoś czasu jednak zespół odkrywa przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole czy też beczkach. Co istotne Remont Pomp wykonuje program autorski. Bardzo ważne jest dla nas wspólne uczestnictwo w procesie twórczym. Również nazwy poszczególnych utworów jak i nazwa zespołu zostały wymyślone wspólnie.

Zespół Remont Pomp od początku swego istnienia współpracuje także z Teatrem „Razem” działającym przy Gdańskim Archipelagu Kultury Gak. W skład teatru wchodzą podopieczni oraz wolontariusze uczestniczący w programie „Starszy Brat – starsza Siostra”. Zespół Remont Pomp jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną przedstawień.

Dotychczas zespół Remont Pomp zagrał szereg koncertów w trójmieście i poza nim, zajął nagrodę Grand Prix oraz 2 miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz grał koncerty ze znanymi muzykami jazzowymi z trójmiasta: Wojciech Mazolewski, Mikołaj Trzaska. Po ostatnim wspólnym koncercie Mikołaj Trzaska zaproponował nam nagranie wspólnej płyty, która zostanie wydana przez Kilogram Recorgds. Z Teatrem „Razem” co rocznie, zespół uczestniczył w imprezie organizowanej przez Integracyjny Klub Winda „Lato Ludzi”, brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Ulicznych FETA w Gdańsku oraz Międzynarodowych Biennale Teatralnych „Terapia i Teatr” w Łodzi.

Remont Pomp tworzą:
Magdalena Spaleniak
Izabela Romińska
Wojciech Birtus
Sebastian Włodarek
Oskar Małolepszy
Jacek Ćeślicki
Jan Skiba
Groszek Stanilewicz
Tomasz Antonowicz
Jarosław Marciszewski
Laurent Quelin
Helena Baklagina
Pedro Gata Gonzalez

Płyta Remontu Pomp, Mikołaja Trzaski i Mika Majkowskiego pt: „Złota Platyna”

Płyta „Złota Platyna” sfinansowana została przez Fundację im. Franciszka Stefczyka oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

„Złota Platyna”