Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku

DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE

Zespół
„Remont Pomp”

REMONT POMP
ul. Jagiellońska 11 80-371 Gdańsk
tel. +48 511 427 161
Email: jaroslaw.marciszewski@psoni.gda.pl
Facebook

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz nie instrumentach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang.

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką.

Zespół korzysta z różnorodnego instrumentarium początkując od etnicznych instrumentów perkusyjnych tj. djembe, balafon, kalimby, log drum, poprzez instrumenty melodyczne: metalofon, dzwonki chromatyczne, tang drum a kończąc na przedmiotach np. szklankach, butelkach, miskach, dzbanach czy beczkach.

Remont Pomp ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. W 2022 roku zespół wyda trzecią płytę nagraną z Mikołajem Trzaską i Adamem Żuchowskim. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Północna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini, podczas której zespół zagrał 5 koncertów.

Remont Pomp współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Marzena Majcher, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Raphael Rogiński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty i inni. Dwukrotnie zagra na Festiwalu Unsound w Krakowie.

Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 14 spektakli.

W skład zespołu od wielu lat wchodzą także wolontariusze zarówno z Polski jak i z zagranicy. Remont Pomp w ramach programu Europejski Korpus Solidarności gościł ponad 40 wolontariuszy z kilkunastu krajów. Byli to młodzi ludzie zarówno z Unii Europejskiej jak i z krajów partnerskich UE.

W skład zespołu Remont Pomp wchodzą:

  • Magdalena Spaleniak
  • Wojciech Birtus
  • Sebastian Włodarek
  • Jacek Cieślicki
  • Jan Skiba
  • Miriam Porębska
  • Małgorzata Mleczko Marciszewska
  • Jarosław Marciszewski
  • Joanna Świeczkowska

Remont Pomp ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim.


Okladka-plyty-Zlota-Plyta-Remont-Pomp
Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazała się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records.

Okladka-plyty-Pomp-Power-Remont-Pomp

W 2022 roku zespół wyda trzecią płytę nagraną z Mikołajem Trzaską i Adamem Żuchowskim.

Remont Pomp wykonał także 3 utwory wykorzystane do filmu „Amatorzy”. Kompozycje zostały stworzone specjalnie dla zespoły przez Marzenę Majcher. W 2022 ma się ukazać płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu.

 
Data Godzina Miejsce Opis Grafika
         
Remont Pomp – koncert z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2021 Remont Pomp + Orkiestra Sejneńska + Mikołaj Trzaska – „Świat Mało Znany” 2017 Remont Pomp Mikołaj Trzaska Adam Żuchowski 2020 Remont Pomp Raphael Rogiński 2020 Remont Pomp Grzegorz Nawrocki 2020 Remont Pomp Mikołaj Trzaska Rabih Beaini Ken Vandermark „Świat Mało Znany” 2019

Działalność zespołu współfinansowana jest ze środków PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Miasta Gdańska. 

Wieloletnim partnerem zespołu Remont Pomp jest także firma WILO, która m.in. serwisuje pompy. 

NASI PARTNERZY

Wspierają nas:

Dotępność