Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku

Screenshot 2022-06-30 at 00.11.12

PSONI

Nadanie imienia Pawła Adamowicza Niepublicznej Podstawowej Szkole Specjalnej oraz Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy

13 grudnia to data wyjątkowa dla środowiska osób z niepełnosprawnością, ponieważ w tym dniu w 2006 roku sporządzona została w Nowym Jorku Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. 13 grudnia 2019 roku, w kolejną rocznicę tego wydarzenia nadaliśmy naszym szkołom, Niepublicznej Podstawowej Szkole Specjalnej oraz Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy, imię osoby, która dużą część swojej aktywności poświęciła na wprowadzenie zapisów Konwencji w życie.
Od dziś Patronem naszych szkół jest Paweł Adamowicz.
Pan Paweł Adamowicz, który pełnił funkcję Prezydenta Miasta Gdańska w latach 1998 – 2019, był osobą, która postrzegała Miasto jako wspólnotę, miejsce, w której każdy ma prawo żyć na zasadach równości z innymi. Pan Prezydent prowadził politykę społeczną, a także realizował i wspierał wszystkie działania, które miały na celu pełne włączenie osób z niepełnosprawnością w życie lokalnej społeczności.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym niezwykle ważnym dniu byli z nami, szczególnie, Rodzicom Pana Prezydenta, Pani Teresie oraz Panu Ryszardowi Adamowiczom, Bratu Pana Prezydenta, Panu Piotrowi Adamowiczowi, Prezydent Miasta Gdańska, Pani Aleksandrze Dulkiewicz.
Pani Magdalenie Adamowicz oraz Córkom Pana Prezydenta, Antoninie i Teresie, dziękujemy za wyrażenie zgody na nadanie naszym szkołom imienia Pawła Adamowicza.

W tym wyjątkowym dniu nasze szkoły otrzymały sztandar, jako symbol edukacji na takich samych prawach, jak edukacja dzieci pełnosprawnych, jako symbol godności, wolności, ale także solidarności i szacunku do każdego człowieka.
Fundatorami sztandaru byli, Rada Rodziców oraz Pracodawcy Pomorza
Mariusza Grzęda – Biuro Usługowe MARIO Mariusz Grzęda;
Mirosław Eggert – ELDRO-FL Zakład Usług Inżynieryjnych Sp. z o. o.;
Bogdan Górski – Przedsiębiorstwo Budowlane Górski Sp. z o. o.;
Mieczysław Szulc Cieplicki – Nadmorskie Centrum Medyczne Sp. z o. o.;
Anna Górska – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Izobud Sp. z o. o.;
Grzegorz Banaszak – MGB Pompy Instalacyjne Grzegorz Banaszak;
Marek Bednarz – PORTA KMI POLAND Sp. z o. o Sp. k.;
Andrzej Przybyło – Browar Amber Sp. z o. o Sp. k.;
Dziękujemy.
W imieniu fundatorów pamiątkowe gwoździe przybił Prezydent Pracodawców Pomorza,  Pan Zbigniew Canowiecki.
Dziękujemy pocztom sztandarowym ZSS nr 2 Oliwa oraz Szkoły Podstawowej nr 44 im. Adama Mickiewicza w Gdańsku, że były z nami w tym ważnym dniu.

Podczas uroczystości nadania imienia Pawła Adamowicza naszym szkołom, wręczyliśmy nagrody Dignitas osobom i instytucjom, które w sposób szczególny dbają o godność osób z niepełnosprawnością.
Jest to nagroda przyznawana przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku od 2009 roku.
Tym razem statuetki odebrali:
Firma Intel za wspieranie działań szkoły oraz pomoc wolontariuszy.
Zbigniew Bohdan – lekarz, który od lat udziela wsparcia naszym uczniom ich rodzicom oraz pracownikom.
Iwona Bawoł – nauczycielka, terapeutka wzroku, osoba niezwykle uważna i zaangażowana w pracę z osobą z niepełnosprawnością i jej rodziną.
Gratulujemy!
fot. Jarosław Respondek

NASI PARTNERZY

Wspierają nas:

Accessibility Toolbar