W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii – czyli ok. 10 tys. ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2013 roku 30% baterii z rynku (ok. 3.400 ton)! Zbierajmy je więc!
Doskonałą okazją do zbiórki baterii jest akcja pt. „EKO Walentynki”, organizowana w Walentynki – Dzień Zakochanych – 14 lutego w ponad 50 miastach i miasteczkach w całej Polsce, w tym, w Gdańsku.
Pomysłodawca akcji Dominik Dobrowolski – znany ekolog i podróżnik, zaprasza do udziału w akcji; dla osób, które zaangażują się w akcję przewidziano drobny słodki upominek – lizak w kształcie serca. To oczywiście tylko symbol, ale bardzo ważny, pokazujący, że nasza troska o środowisko może i powinna składać się z takich drobnych, ale bardzo istotnych codziennych nawyków, jak choćby segregowanie baterii i nie wyrzucanie ich do śmieci.
Eko Walentynki w Gdańsku organizowane są po raz drugi. Koordynatorem przedsięwzięcia w Gdańsku jest Krzysztof Skrzypski
z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Gdańsku. Akcję koordynuje Partnerstwo Przymorze – od 13 stycznia baterie są zbierane w czterech przymorskich szkołach (Szkoła Podstawowa nr 46, Szkoła Podstawowa nr 76, Gimnazjum nr 19, Gimnazjum nr 21), w siedzibie PSOUU Koło w Gdańsku oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Tysiąclecia 24 oraz ul. Racławicka 17. Do akcji włączył się także Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku – Chełmie.
W sprawach związanych z wydarzeniem prosimy o kontakt mailowy
z koordynatorem projektu: krzysztof.skrzypski@psoni.gda.pl.
Dodatkowe informacje o akcji na stronach
www.cycling-recycling.eu www.remondis-electro.pl www.recykling.samsung.com