Logo Psoni

O nas

Zespół Mieszkań Społecznych

Zespół Mieszkań Społecznych (ZMS) jest inicjatywą rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W wyniku podjętych przez nich działań został wybudowany dom, w którym znajduje się 17 indywidualnych mieszkań.  Mieszkania te są usytuowane wokół jednej klatki w 3-kondygnacyjnym budynku.  Dorosła osoba niepełnosprawna ma do swej dyspozycji jeden (lub dwa mniejsze) pokój, aneks kuchenny i łazienkę. Dodatkowo na każdym poziomie domu znajduje się kuchnia i duży pokój przeznaczony do użytkowania wszystkich mieszkańców danej kondygnacji. Na parterze znajduje się 5 mieszkań, na pierwszym i drugim piętrze po 6 mieszkań.  Parter budynku, przystosowany jest dla osób poruszających się na wózku.  Na najniższej kondygnacji budynku znajduje się jedno mieszkanie, które pełni rolę mieszkania chronionego, a w szczególnych sytuacjach – pogotowia mieszkaniowego oraz pomieszczenia administracyjno –biurowe.

W czynnościach życia codziennego każdego mieszkańca wspiera wykwalifikowana kadra.

Wszystkie działania mają charakter indywidualnego wsparcia, które dostosowane jest do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W zakres wsparcia wchodzi:

  • Asystentura w samodzielnym prowadzeniu domu w tym wspieranie mieszkańca w umiejętności utrzymania porządku w najbliższym otoczeniu, utrzymaniu higieny osobistej, praniu, prasowaniu, przygotowywaniu posiłków, planowaniu i dokonywaniu zakupów, obsługi pralki automatycznej, żelazka.
  • Wspieranie mieszkańca w przygotowywaniu posiłków w tym wsparcie w samodzielnym przygotowywaniu prostych posiłków (śniadania, kolacja), rozwijanie świadomości kulinarnej (co lubię jeść, jak to przygotować), wdrażanie do coraz bardziej skomplikowanych zadań związanych z przygotowaniem złożonych posiłków, umiejętność przygotowania stołu do posiłku, posprzątania po posiłku, obsługi zmywarki, kuchenki elektrycznej.
  • Prowadzenie treningu ekonomicznego w tym asystowanie mieszkańcowi podczas realizacji opłat, wsparcie w planowaniu wydatków na dzień, tydzień, miesiąc, prowadzeniu systemu systematycznego oszczędzania oraz planowaniu budżetu, dokonywaniu zakupów, płaceniu za nie i odbieraniu reszty z paragonem.
  • Wspieranie mieszkańca w korzystaniu z usług różnych urzędów w tym pomoc w wypełnianiu prostych dokumentów urzędowych, pisanie pism,  wsparcie w załatwianiu bieżących spraw urzędowych.
  • Organizacja oraz spędzanie czasu wolnego w tym rozwijanie zainteresowań, poszerzanie ich zakresu, propagowanie i umożliwianie aktywnego stylu życia.
  • Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych w tym wspieranie w budowaniu świadomości własnych granic, szacunku dla nich, komunikowaniu ich, słuchaniu innych, ćwiczenie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji .