Wystawa Erazma Wojciecha Felcyna

felcyn

Wernisaż

20 kwietnia 2017 r., godz. 18.00 Wystawa

21 IV – 11 V

ERAZM WOJCIECH FELCYN, ur. w 1946 r. Absolwent Politechniki Gdańskiej, dr nauk chemicznych, obecnie współwłaściciel i członek zarządu firmy CREON zajmującej się jakością powietrza. Z fotografią związany od czasów studenckich jako fotoreporter i redaktor naczelny Kroniki Studenckiej. Od 2005 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Erazma Felcyna poznałam podczas promocji „Autografu” parę miesięcy temu, w którym to numerze był on prezentowany jako artysta tego numeru świetnego czasopisma kulturalnego. Od początku spotkania podziwiałam wiszące dookoła – jak myślałam świetne jakieś abstrakcyjne oleje – aż okazało się, że to zdjęcia płatków róż z własnego rozarium Erazma. Zadziwiłam się moją pomyłką, ale bardziej jeszcze poruszyła mnie następująca informacja w artykule o Artyście tego numeru: Do swych ważniejszych osiągnięć zalicza, mającą prekursorski charakter wystawę pt, Dzieci Nieprzetartego Szlaku, Gdańsk 1972 (wspólnie z Leszkiem Pękalą) poświęcona dzieciom specjalnej troski.

1972! Gdyby można teraz w naszej galerii pokazać tę wystawę. Teraz, kiedy już mamy ponad 50-letnią historię, kiedy nie chcemy już mówić o specjalnej trosce, nazywamy się Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Niestety tych zdjęć już nie ma. Ale Erazm Felcyn nie zaprzestał swego zainteresowania osobami z niepełnosprawnością. Oto oglądamy pełną nowoczesnej elegancji fotoreporterskiej serię zdjęć osób, które wbrew swoim dysfunkcjom fizycznym są wybijającymi się sportowcami, zdobywają szczyty Kilimandżaro i Rysów, nurkują, zajmują się projektowaniem mody, są rodzicami …

Osoby nietuzinkowe, jak wiele nietuzinkowych, wybijających się wszelkimi talentami ludzi w świecie. Nie ulec trudnościom – jest wyzwaniem dla każdego człowieka.

Prezentowana w naszej galerii wystawa jest wystawą fotografii artystycznej z tekstem o charakterze dokumentalnym. Tak…, to połączenie sprawia, że wystawa nabiera znaczenia świadectwa.

Teresa Pałejkogaleria_świętojańska

 

 

Gdańsk, ul. Świętojańska 68 tel. 58 301 97 01 czynne: wt., śr., czw., godz. 11.00 – 15.00

psoni

 

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku